KIP patří do velké skupiny dynamicky orientovaných psychoterapií a k terapeutickým postupům s nejširším užitím. Kurz vás seznámí se základními teoretickými východisky a principy, zažijete proces imaginace sebezkušenostně a přiblížíte si tak, jaký má vliv na prožívání člověka při psychoterapeutickém procesu.
Kde: Pekařská 44, Brno
Cena: 2 499 Kč
Souhrnné informace
Rozsah kurzu: 16 vyučovacích hodin
Lektorka: Mgr. Alžběta Michalčíková
Datum: 21. – 22. 11. 2020
Časy: sobota 8:30 – 17:30 (hodinová pauza na oběd), neděle 8:30 – 13:30
Max. počet účastníků: 9
Ukončení registrace: 20. 11. 2020 v 17:00 nebo po naplnění kapacity
Kontaktní osoba: Dagmar Fořtová (info@duchaplnekurzy.cz)
Všichni účastníci získají osvědčení o absolvování kurzu.
Registrace
Registrace se provádí pomocí následujícího Google Formuláře:
Registrace na kurz Základní přístupy a principy v katatymně imaginativní psychoterapii 21. 11. 2020
Formulář se automaticky deaktivuje po dosažení limitu účastníků.
Je možné, že příchozí maily budou označeny jako spam. Prosíme Vás, abyste tedy kontrolovali i tuto složku.
Popis
KIP nabízí v mnoha ohledech více než převážně verbální postupy, a to možnost cíleného a účinného řízení regresivních procesů – díky zcela specifickému technickému repertoáru podněcuje, podporuje a vyvolává proces symbolizace, což je podstatným předpokladem pro případné strukturální osobnostní změny. Implikuje orientaci na jednání, protože v imaginativní rovině jde nepřetržitě o aktivitu. KIP je léčebný postup, jehož teoretické pozadí je sice ovlivněno psychoanalýzou, avšak terapeutický setting se od ní významně liší. Terapeut doprovází denní snění takříkajíc „in statu nascendi“ (C.G.Jung) – terapeut je v každém okamžiku s klientem v kontaktu. KIP prokázala účinnost, která odpovídá dnešním standardům. V posledních letech stále vzrůstá význam imaginace jako média pro psychoterapeutické procesy, zvláště v kontextu terapie traumatu.
(S použitím Hanscarl Leuner, Katatymně imaginativní psychoterapie, 2007)
Obsah kurzu
Seznámení s katatymně imaginativní psychoterapií, výhody a možnosti jejího využití včetně kontraindikace, základní postupy a principy možnosti práce, průběh rozvíjení kreativním a individuálním způsobem, kazuistické ukázky.
Kurz probíhá formou workshopu i sebezkušenostní práce s metodou. Součástí je doplnění teoretickým a strukturovaným rámcem, který přiblíží techniku a podstatu práce s imaginacemi. Nabízí seznámení s podstatou symbolické imaginativní práce, protagonistické ukázky práce, zážitek pozic pozorovatel/klient při společné práci, dále diskuzi a otevřený přístup k otázkám a potřebám účastníků kurzu. Nejde pouze o seminární formu a očekává se aktivní zapojení účastníků.
Kurz rozhodně nesměřuje k možnosti, aby absolventi kurzu mohli KIP provádět. Jde pouze o poskytnutí širšího a hlubšího poznání principů tohoto psychoterapeutického procesu a získání teoretických základů.
Podrobněji k obsahu kurzu
- Vznik katatymně imaginativní psychoterapie (KIP), H.Leuner
- Využití KIP
- Imaginace a proces symbolizace
- Denní sen
- Sebezkušenost – imaginace – propracování vlastní sebezkušenosti
- Terapie – setting
- Teoretický rámec: metodické kroky, princip věkové regrese, co jsou to stupně a motivy, principy práce terapeuta – intervenční techniky, doprovázení denního snu
co je to asociativní postup a aktivace zdrojů, přenos a protipřenos, fokusing - Individuální sebezkušenostní práce – protagonistická ukázka pod vedením lektorky
- Kazuistiky
Po celou dobu doplňováno zodpovídáním dotazů dle potřeb účastníků.
Lektorka
„Ve chvíli konzultace není pro mne nic důležitějšího než klient a jeho příběh.“
Mgr. Alžběta Michalčíková vystudovala jednooborovou psychologii FF MU a je klinickou psycholožkou s dlouholetou praxí. Působila na psychiatrických i psychoterapeutických odděleních v PN Brno-Černovice, mimo práce s dospělými pracovala i na stážích na dětských odděleních. Aktuálně pracuje jako klinická psycholožka v Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně, kde se věnuje pacientům před a po operačních zákrocích. Mimo to ve své soukromé praxi pracuje s klienty v rámci psychoterapeutických konzultací.
Patří k lidem, které jejich profese nesmírně baví a zajímá. Psychoterapie je pro ni tvořivá práce. Využívá ráda práci se symboly, archetypy, představami, sny, mýty a pohádkami, kresbou a fantazií. Klientům nabízí v terapii přístup KIP i práci s metodou Sandplay, které považuje za velice užitečný a efektivní nástroj při terapeutické práci.
Pracuje a celoživotně se vzdělává v kontextu dvou psychodynamických terapeutických směrů: katatymně imaginativní psychoterapie a jungiánské analytické psychoterapie. V rámci svého klinického a terapeutického vzdělávání absolvovala řadu kurzů a výcviků: výcvikový program pro analytickou psychologii a KIP (pod vedení PhDr. L. Běťáka, Dr.med. Georga Glettlera, PhDr. D.Dufkové a dalších), arteterapie, Sandspiel/Sandplay (Mgr.P.Zach, 3/2013, Dr.Mark Pearson a Helen Wilson, Expressive Therapies Institut of Australia), krizová intervence, adiktologie, psychosomatika, Spec.diferenciální diagnostika dospělých a další. Vlastní mimo jiné certifikáty pro práci s metodami a testy jako jsou Rorschach test, Hand test, MMPI-II, Baumtest, WJ Test of Cognitive Abilities, WAIS-III.